czwartek, 26 maja 2011

PROGRAMOWANIE UKŁADU JEZDNEGO

Mamy już układ jezdny, który jeszcze nie potrafi jeździć.
Zabieramy się zatem za przygotowanie oprogramowania sterującego dwoma silnikami.
W internecie pełno jest schematów H-Bridge z których można brać przykład. Nasz schemat bazuje na chipie L298N, a wygląda on tak:
Jak widać, chip L298N ma 15 pinów.
Piny 2 i3 podłączamy do lewego silniczka, piny 13 i 14 do prawego.
Piny 1, 8 i 15 to uziemienie (w Arduino oznaczone jako GND).
Pin 4 to "silniejsze" zasilanie przekazywane na silniki (w naszym przypadku będzie to 2x6V, czyli 12V - tymczasowo jest 5V ale to się zmieni).
Pin 9 to zasilanie układu sterującego ( gdy zasilanie silników zmienimy na większe, wtedy układ sterujący podłączymy do 5V )
Piny 5,7,10 i 12 umieszczamy w Digitalach (można wybrać sobie dowolne porty, trzeba będzie jednak potem wskazać urządzeniu które z nich wybraliśmy)
Piny 6 i 11 również umieszczamy w Digitalach na Arduino, lecz tym razem wybieramy jedynie z tych oznaczonych znakiem ~.

P.S. W przypadku, gdyby nasz blog był czytany przez osoby znające się na elektronice w stopniu większym niż żenujący (czyli powyżej naszego obecnego zrozumienia tematu :) ) prosiłbym o wyrozumiałość i nie rwanie sobie włosów z głowy oraz potraktowanie naszych wyjaśnień i toku rozumowania jako procesu poznania zjawisk elektroniki od podstaw. Nadmienię, iż nie posiadamy doświadczenia w tej dziedzinie i większości dowiadujemy się na bieżąco :)))

2 komentarze:

  1. Szkoda, że Państwo zakończyli dodawanie kolejnych postów, ale sposób użycia mostka wiele mi pomógł :P Moje działa :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Elektronika od podstaw? Na pewno trzeba wspomnieć wtedy o płytkach drukowanych i ich budowie. To serce praktycznie każdego urządzenia elektrycznego, od ich prawidłowego wykonania zależy działanie całego urządzenia czy maszyny.

    OdpowiedzUsuń